PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Úterý 23.07.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Internet Informační centrum Pardubic

Pamatuji se na náhodně zahlédnutý televizní šot z otevírání turistického informační centra v Pardubicích (1.dubna 1996). Bylo to v době, kdy Asociace turistických informačních středisek existovala necelé dva roky a její členové zápasili s mnoha problémy - od nevyhovujících prostor až po stále chybějící a odpovídající technické zázemí. Turistické informační centrum v Pardubicích bylo tehdy prostřednictvím televizní obrazovky prezentováno jako velkolepě pojaté zařízení, které mohou další střediska jen závidět.
Od rána do večera
Od té doby uplynuly více než tři roky. Čas ukázal, jak je činnost informačního centra i v takovém městě jako jsou Pardubice potřebná. V centru mají naprosto ojedinělou pracovní dobu. Každý den od sedmi ráno do sedmi večer, a to bez ohledu na soboty, neděle, svátky, dokonce i bez ohledu na Štědrý večer, Silvestra a Nový rok.
Technologie budoucnosti
Také jeho technické zázemí je naprosto výjimečné. Tomu odpovídá i název - Internet - Informační centrum Pardubic. Bez přehánění, můžeme závidět vybavení, ale ne předcházející starosti. "Před třemi lety jsem měl možnost poznat, co dokáže technologie Internetu," říká Luděk Šorm, majitel a provozovatel střediska. "Tehdy to byla v České republice záležitost, o které se více mluvilo než dělalo. Zaujalo mě to. Uvědomil jsem si, že to je technologie budoucnosti. Půjčil jsem si na směnku peníze a nakoupil vše potřebné ke zveřejňování informací na Internetu, a výsledek je vidět. Nelituji toho. Otevřela se nám cesta k mnoha dalším možnostech, které Internet dává."
Právě toto technické zázemí umožňuje návštěvníkům poskytnout co nejširší servis v informační oblasti. Podstatné je, že se dá pracovat výhledově velmi daleko dopředu.
Sběr informací
Luděk Šorm říká: "Snad největším problémem každého střediska je sběr informací. Aby informační centrum uspokojilo zájemce o informace, mnohdy se chová jako detektivní kancelář. Telefonuje, koresponduje, pátrá a mapuje aktivity ostatních subjektů v regionu. Takovou roli ovšem nemůže plnit dobře. Jednak je to velmi nákladné a navíc informace velmi rychle zastarávají. Jsem přesvědčen, že informační centrum může zdarma a s garancí pravdivosti poskytovat pouze takové informace, které mu ostatní partneři v regionu či republice o sobě poskytnou prostřednictvím nějakého informačního systému.
Databanka akcí
Proto jsme vyvinuli a začali používat tzv. Databanku akcí na http://www.databanka.akci.cz, která se v České republice stává určitým standardem. Je propojena s internetovou prezentací řady významných institucí (např. České centrály cestovního ruchu), dnes má již více než 170 grafických a jazykových mutací (např. http://www.kalendar.cz), členění teritoriální (např. http://www.okresy.cz, http://www.orlicke.hory.cz, http://vychodni.cechy.cz) i druhové (např. http://www.koncerty.cz, http://www.vylet.cz). Velmi jednoduše řečeno - jeden údaj se zařazením do databanky "ocitne" na mnoha dalších informačních serverech (informačního centra, města, okresu, kraje, oblasti, regionu, republiky, A.T.I.C.ČR, ČCCR,...). Databanka je založena na myšlence, že každý, kdo pořádá jakoukoliv kulturní, sportovní, společenskou či turistickou akci, má možnost vložit o ní informace do systému zcela zdarma. Naší snahou je k této databázi otevřít co nejvíce "dveří" (tj. zmíněných mutací), aby se zvyšovala šance, že informace o akci se dostanou k co největšímu množství zájemců. Pak je spokojen nejenom pořadatel a návštěvník, ale také informační středisko může dobře a efektivně plnit svoji koordinační roli."
Stále plno
Informační centrum v Pardubicích navštěvuje ve všední dny více než šest set lidí denně, o sobotách kolem tří set, v neděli jejich počet překračuje stovku.

Naďa Jahodová,
sekretariát A.T.I.C. ČR

Kontakt

Luděk Šorm, ředitel
V Perníkové chaloupce 38
533 52 Ráby u Pardubic
Česko (CZ)
tel: (+420) 466 612 474
(+420) 602 413 134 - ředitel
fax: (+420) 466 612 474

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.10.1999
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA